Anasayfa
Tarihçe
Fotoğraflar
İletişim
Mihrioğlu Konağı Tarihçe

Afyon, beş bin senelik bir yerleşim merkezidir. Tarihi eserler bakımından çok zengindir. Hitit ve Frigyalılara ait tarihi kalıntılar, Selçuklu ve Osmanlı devrine ait zengin eserler vardır. Kaplıcaları dolayısıyla turizm bakımında da hareketlidir.

Mihrioğlu ailesine ait olan ve 1896 yılında yapımına başlanan Mihrioğlu Konağı 9 yılda inşa edildi. Halka açıldıktan günümüze kadar vatandaşlara ve turistlere aralıksız hizmet veren tarihi konak görenleri kendisine hayran bırakıyor. Mihrioğlu Konağı’nın çevresinde büyük bir tarihi miras bulunuyor. Bunlar; Şehitoğlu Konağı, Mevlevi Camii, Millet Hamamı, Ulu Camii ve Afyonkarahisar Kale’sidir.

Üç kuşak aile tarihi konakta yaşadı

Son dönem Osmanlı sivil mimari özelliklerinden olan yapı Mihrizade Hacı Mehmet ve Ali Kardeşler tarafından 1905 yılında yaptırılmıştır. Tapusu Halil ve Mehmet MİHRİOĞLU adına kayıtlıdır.

Tarihi sit alanında bulunan bina , Eski Eserler ve Anıtlar Yüksek Kurulu kararıyla , korunması gerekli Kültür Varlığı olarak tescil edilmiştir.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı destekleriyle, Restorasyon projesi ve uygulaması AKÜ Öğretim Görevlisi Yüksek Mimar Mahmut Ülküer tarafından yürütülmüştür.

1905 yılında yapımı tamamlan bu konakta 3 kuşak aile oturuyordu. En son Mehmet Mihrioğlu ve ailesi 1993 yılında taşındılar.

Sadece turistlere değil, Afyonkarahisarlı vatandaşlara da hizmet sunan Mihrioğlu Konağı’nda sabah kahvaltısı, öğle ve akşam yemekleri çıkmaktadır. Konağımızda nişan, söz, toplantı, kına gecesi, özel günler, sosyal ve kültürel davetler de yapılmaktadır.

CodDes.NET - © 2011 Tüm hakları saklıdır.